Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi

 
 
Ana Sayfa Ceviz Reçeli Yapılışı Ceviz Reçeli Tarifi Ceviz Reçeli Faydaları
Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi Taze Ceviz Reçeli Ceviz Reçeli Nerede Satılır  
 
 


Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi aslında yarı bir ceviz reçeli değildir.Tüm ceviz reçelleri yesil cevizden yapıldığı için tek ürün tarifi vardır sadece herkesin kullandığı yöntem farklıdır.

Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi

Malzemeler:
1 kilogram yeşil taze ceviz
1.5 kilogram toz şeker
1 adet limonun suyu
1 paket karanfil
Sönmemiş kireç kaymağı
1 su bardağı su

Hazırlanışı:

Yeşil cevizlerin dış kabuğunu eldiven giyerek soyun. 8 gün(her gün değiştirilerek) suda bekletin. Bol su ile yıkayıp kireç kaymağında bir gece bekletin. Yine bol suda yıkayıp 10 dakika kaynatın. Yıkama ve kaynatma işlemini 3 kez tekrar edin. Suyunu süzdürün. Cevize şeker ilave edip 1 gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün 1 su bardağı su ile kısık ateşte koyulaşana kadar kaynatın. Limon suyu ve karanfilleri ekleyip 15 dakika daha kaynatın. Soğuyunca cam kavanozlara koyun. Kireç kaymağı: 2 avuç kirecin üzerine 3 litre su koyup karıştırın. 3-4 saat sonra kireç dibe çöker. Üstte biriken duru su kirecin kaymağıdır. Hazırlanan meyvelerin üzerini geçecek kadar bu suyu koyup yarım saat ile bir saat arası bekletin. Çok beklerse meyveler sertleşir. Daha sonra meyveleri bol suda 6-7 kez yıkayın. Not: Yeşil ceviz reçeli, olgunlaşmamış yeşil kabuğundan ayrılmamış ham ceviz tanelerinden yapılır. Yaş cevizlerin en geç Temmuz ayının ilk haftasına kadar toplanması gerekir.

Bilmeyenler için zeytinyağı tadımı yaparken şarabın aksine zeytinyağının boğazınızdan geçmesi gerekiyor. Boğazı ne kadar fazla yakarsa o kadar asitlidir tadılan zeytinyağı...
Asitli zeytinyağı ağızda ayrıca bir kuruluk da bırakıyor. Tabiat çok daha çeşitli ve leziz meyveler için gebelik döneminde iken, ben topladığım yeşil cevizleri reçel yapmaya koyuldum. Oysa cevizin olgun olarak toplanması Ağustos ayını bulabiliyor. Ceviz reçeli Batı bölgelerimiz için çok tanıdık bir reçel çeşidi değil. Ben de ceviz reçelini ilk Antakya bölgesinin ürünü olarak tattım. Pişmişle pişmemiş arası hiç de damağa çiğ gelmeyen dokusunu benzersiz buldum. (Belki karpuz kabuğu reçelinde aynı duygu yaşanabilir.) Tadındaki belli belirsiz burukluğun ağdasını dengelemesi, çok tatlı sevmeyenler için bir avantaj. Sonunda bahçemdeki cevizler her sene reçel olmaya başladılar. Ancak bir gününü kaçırmaya görün. Bütün zahmet çöpe gider. Zira dış kabuk yeşil de olsa, iç kabukları sertleşmeye başladı mı reçeli unutun.

Cevizler bıçak sırtı ile kazınmalı

Ben bu reçelin tarifini telefonda hiç tanımadığım bir kişiden aldım. Ne tarifmiş... Reçelim mükemmel oldu. Yeter ki harfiyen yapılsın. Öncelikle cevizler zamanında toplanacak. Toplanan cevizler bıçak sırtı ile kazınacak. Bazıları bıçakla soyuyorlar ama ben satıhlarının meşin gibi düzgün olmalarını seviyorum. Bundan sonra günde en az dört kere değiştirilmek üzere suda ıslatılıyorlar. Bu işlem en az üç gün devam ediyor. Dördüncü gün artık suyun rengi açılmış oluyor. (Malum ceviz kilim ve halı ipliklerini boyamak için kullanılan doğal boyadır, dolayısıyla eğer eldiven kullanmazsanız elleriniz kınalı gibi oluyor hem de uzun bir süre...) Acılığının yok olduğunu anlamak için suyunu tadabilirsiniz. Bu durumda iken cevizlerin kilolarının bir buçuk misli kadar şekerle aynı oranda litre suyu ve kaynama payı olarak yarım litre suyu kaynatarak kıvamlı bir şurup elde ediyorsunuz. Bu arada cevizler üç dört saat kadar kireçli suda ıslatıyorlar. Kireçli su sönmüş kireçle de yapılabilir. Toz kireç evde de söndürülebilir. (Bu toz kirece macun kıvamına getirinceye kadar su eklemek suretiyle yapılır.) Macun kıvamındaki kirece su ekleyerek inceltilir ve sulu ayran kıvamına gelince cevizler içine bırakılır. Süresi dolunca cevizler sıcak su ile iyice yıkanır ve kireçten arındırılırlar. Sonra da tek tek bir iğne ile beş altı yerinden delinirler. Bundan sonra kaynamakta olan şuruba atılır ve atıldıktan bir iki saniye sonra şurubun altı söndürülür. Böylece şurup soğuyuncaya kadar bekletilir. Cevizler soğuk şuruptan bir kevgirle çıkartılır ve şurup tekrar kaynamaya getirilir. İyice süzülmüş cevizler tekrar fokur fokur kaynamakta olan şuruba atılır ve ilk işlem tekrar edilir. Bu işlem yedi kere yapıldıktan sonra reçeliniz olmuş demektir. Bu aşamaya gelinceye kadar şurup iyice koyulaşır. Kıvam cevizlerin parlak olmalarına ve şurubu üzerinde tutmalarına yarar. Bu kıvama ancak beşinci tekrardan sonra gelinir. Bana telefonda tarif bu şekilde verilmişti. Ben başardım.
En az dört gün renginin açılması için beklenen cevizler, kireçlenme ve şuruplanmasıyla birlikte 7 günde afiyetle yenmeye hazır hale gelir...


Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi

 
 

Ana Sayfa  Ceviz Reçeli Yapılışı | Ceviz Reçeli Tarifi | Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi
Ceviz Reçeli Faydaları | Taze Ceviz Reçeli | Ceviz Reçeli Nerede Satılır | Ceviz Reçeli Nerede Satılır